Tilslutninger til charter for brugerindflydelse

Organisationer 

Danske Handicaporganisationer

Danske Regioner

Kommunernes Landsforening

Dansk Handicap Forbund

Favrskov Kommune

Horsens Kommune

Nyborg Kommune

Halsnæs Kommune

Thisted Kommune

Gladsaxe Kommune

Gentofte Kommune

Sorø Kommune 

Holstebro Kommune 

Assens Kommune

Odder Kommune

Odsherred Kommune

Helsingør Kommune

Dansk Blindesamfund

Dansk Epilepsiforening

PTU - Livet efter ulykken (Landsforeningen af Polio-, Trafik- og Ulykkesskadede)

Landsforeningen SIND

Muskelsvindfonden

Dansk Fibromyalgi-Forening

Hjerneskadeforeningen

Danmarks Bløderforening

Spastikerforeningen

Foreningen for Ataksi/HSP

Socialt Lederforum

Socialt Udviklingscenter SUS

Dansk Narkolepsiforening

Aalborg Handicapråd

Randers Handicapråd

Faxe Handicapråd

Thisted Handicapråd

Gladsaxe Handicapråd 

Gribskov Handicapråd 

Helsingør Handicapråd 

Sorø Handicapråd 

Herlev Handicapråd

Odder Handicapråd 

DH Ikast-Brande

Djursland Folkehøjskole, Drammelstrup

 

 

Fagpersoner 

Anne Skov, Socialstyrelsen           

Jane Jensen, Udviklingshæmmedes Landsforbund

Johannes Langkilde, Danmarks Radio

Per Holm, Socialt Udviklingscenter SUS

Ib Poulsen, Socialt Lederforum

Louise Jespersen, Statens Institut for Folkesundhed, København

Martina Henze, Socialstyrelsen

Lone Freyberg, Albertslund Kommune

Finn Petersen, Spastikerforeningen, Allerød Kommune

Carsten Hussing, Allerød Kommune

Lene Stentoft, AutismeCenter, Region Syddanmark

Laura Gundorff Boesen, Rådet for Socialt Udsatte

Lene Granlyn, Bofællesskabet Stenlille

Kirsten Plannthin, Brøndby Kommunes Handicapråd

Vivi-Ann Bjørnmose, Assens Kommunes Handicapråd

Torben Olsen, Brøndby Kommunes Handicapråd

Vinnie Ricksen, Center for Misbrug og Socialpsykiatri, Region Syddanmark

Karl Vilhelm Nielsen, Dansk Handicap Idræts Forbund

Henning Lydeking, Esbjerg Kommunes Handicapråd

Bente Clausen, Favrskov Kommunes Handicapråd

Inga Lind-Madsen, Fredensborg Kommunes Handicapråd

Palle Jakobsen, Greve Kommune

Dorthe Jørgensen, Guldborgsund Kommunes Handicapråd

Solveig Gajda, Haderslev Kommunes Handicapråd

Lisbeth Troest, Hedensted Kommune

Marianne Frahm, Hedensted Kommunes Handicapråd

Fridjof Stidsen, Hedensted Kommunes Handicapråd

Jørgen Ahler, Holstebro Kommunes Handicapråd

Knud Erik Aagaard Kristensen, Holstebro Kommunes Handicapråd

Kenneth F. Christensen, Hvidovre Kommune

Kaja Brolykke Eiding, Kalundborg Kommunes Handicapråd

Tina Brandt Jensen, Kerteminde Kommunes Handicapråd

Lene Nielsen, Mariagerfjord Kommunes Handicapråd

Johnna Gøttsch Hansen, Nordfyns Kommunes Handicapråd

Dorte Schmidt, Nordfyns Kommunes Handicapråd

Birthe Rasmussen, Nyborg Kommunes Handicapråd

Birthe Bjerre, Odense Kommunes Handicapråd

Ole Matthesen, Ringkøbing-Skjern Kommunes Handicapråd

Else Thorlund, Varde Kommunes Handicapråd

Grethe Warming Andersen, Varde Kommunes Handicapråd

Kari Overhalden, Vejle Kommunes Handicapråd

Peter Skov Jørgensen, Vejle Kommunes Handicapråd

Thorben Koed Thomsen, Viborg Kommunes Handicapråd

Eva Pinnerup, Viborg Kommunes Handicapråd

Ellen Mikkelsen, Kristelig Handicapforening

Anni Kvistgård, Køge Kommune

Birthe Bøge, Danske Handicaporganisationer, Køge Kommune

Henrik Andersen, Bostedet Solvang

Jakob Romme, Bostedet Vinklen

Helle Johansen, Lunden Aflastnings- og Botilbud, Faaborg-Midtfyn Kommune

Pia Volder, P.P. Handicapservice Aps.

Pernille Schultz, Pensionat Frydendalsvej

Brit Lorberg Hansen, Rudersdal Kommune

Jane Salby, Skanderborg Kommune

Anders Nielsen, Byrådet, Slagelse Kommune

Rikke Bitsch, Socialpsykiatrisk Center Syd, Ikast-Brande Kommune

Jeanette Andersen, Socialpsykiatrisk Center Syd, Ikast-Brande Kommune

Vagn Michelsen, Socialpædagogernes Landsforbund

Lene Kristensen, Socialt Resursecenter Slagelse

Karina Albrethtsen, Socialt Resursecenter Slagelse

Maja Hansen, Strandparkcentret

Benedicte Kristensen, STU Lyngåskolen

Kirsten Madsen, Sønderborg Kommune

Bente Rey, Sønderborg Kommune

Ole Christensen, Byrådsmedlem, Thisted Kommune

Boris Jakobsen, Tornbjerggård

Gitte Eskesen, Varde Kommune

Pernille Amir Shahi, VIA University College

Tine Schnejder, Voksenhandicap, Aarhus Kommune

John Liholm, Aarhus Kommune, Voksenhandicap

Viggo Rasmussen, Skanderborg Kommune, Handicaprådet

Jan Aage Sell-Petersen, Sølager Værksteder, Hundested

Pernille Slot, Socialpædagogisk Center, Næstved

Lars Romild, Botilbuddet Hulegården, Brøndby

Mette Bryde Lind, Scleroseforeningen

Peter Engelbert Petersen, Fonden TV Glad 

Søren Olsen, Bostedet Søholm

Heidi Haslund, AK - Dagtilbud Aalborg

Else-Marie Pedersen, Specialcenter Vest, Slagelse Kommune

 

Privatpersoner 

Karen Hækkerup

Lars Nielsen, Brøndby

Ditte Sørensen, København

Marianne Erlandsen, København Ø.

Tonie Rasmussen, København

Thomas Gruber, Næstved

Nadja Joy Tønnesen, Vemmelev

Jette Laage-Petersen, Brønshøj

Lars Nielsen, Sorø

Bente Clausen, Hadsten

Mette von der Lippe Hofverberg, København

Thorben Koed Thomsen, Viborg

Majse Watkin, Ringsted

Grethe Conrad Jørgensen, Hvidovre

Helle Tornemand, Hammel

Steinunn Skaptadottir, Vedbæk

Sven Uglebjerg, Odense

Jens Otto Ravnholt, Ribe

Connie Petersson, Herlev

Ingelise Bjerremann, Odense

Anni Buhr Mejlsø-Schmidt, Hørsholm

Bente Clausen, Hadsten

Elisabeth Sinding, Charlottenlund

Anders K. Kristensen, Viborg

Vibeke, Særslev

Ulla Ringgreen Nielsen, Vodskov

Marianne Simonsen, Søborg

Anita Zacho Villadsen, Struer

Lis Bordorff Sørensen, Hundslund

Susanne Olsen, Værløse

Inga Bredgaard, Esbjerg

Inga Lind-Madsen, Kokkedal

Thomas Krog, Brønderslev

Grethe Jørgensen, Hvidovre

Karin Beyer, Furesø

Jytte Rotbøl, Vedbæk

Berit Wellemberg, Valby

Mella Nothman, Holbæk

Berit Andersen, Kalundborg

Lis Ingeman, Rørvig

Leon Carlsen, Solbjerg

Jette Ammar Kristoffersen, Haslev

Peder Rasmussen, Ebeltoft